Skip to content

4 Sylvan DrPine Brook, NJ 07058

Built 1968

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block157.1
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page52-1

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,392
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
56%
Improvement Value:$196,000
44%
Total Assessment$444,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,815+2.2%
2024$11,566+3.2%
2023$11,211+2.1%
2022$10,976+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,392DeedBook 24506, Page 470Recorded10/7/2022

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5433, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1968