Skip to content

22 Woodmont Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1996

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Jan 3, 2020

Property Information

Block157
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description1SBG2 OB P
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage4,694
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,200
26%
Improvement Value:$600,800
74%
Total Assessment$815,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,687+2.1%
2024$21,231+3.2%
2023$20,579+2.1%
2022$20,147+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$899,000
Sq Ft4,694DeedBook 23697, Page 604Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft4,694DeedBook 22927, Page 137Recorded6/20/2016

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft4,694DeedBook 22633, Page 400Recorded12/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1996