Skip to content

17 Woodmont Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1954

Last Sale Price
$576,800
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block158
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage1,704
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
55%
Improvement Value:$170,400
45%
Total Assessment$379,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,096+2.2%
2024$9,883+3.2%
2023$9,580+2.1%
2022$9,379+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$576,800
Sq Ft1,704DeedBook 24342, Page 53Recorded2/9/2022

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 4706, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1954