Skip to content

46 Maple Ave

Pine Brook, NJ 07058

Built 1958

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block166
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,328
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,300
55%
Improvement Value:$150,900
45%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,920+2.2%
2024$8,732+3.2%
2023$8,464+2.1%
2022$8,286+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958