Skip to content

21 Rt 46

Pine Brook, NJ 07058

Industrial

Last Sale Price
$9,573,214
Last Sale Date
Apr 26, 2012

Property Information

Block182
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2 1SF G2 OB
Dwellings---
ZoningI1A
Sq Footage---
Acreage5.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,257,700
22%
Improvement Value:$4,474,200
78%
Total Assessment$5,731,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$152,526+2.1%
2024$149,316+3.2%
2023$144,730+2.1%
2022$141,693+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$9,573,214
DeedBook 22034, Page 1118