Skip to content

87 Washington Ct

Towaco, NJ 07082

Built 1992

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 22, 2015

Property Information

Block39.10
Lot4.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
Description3BDR M MTLAUREL
Dwellings1
ZoningAH2
Sq Footage936
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
14%
Improvement Value:$110,600
86%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,432+2.1%
2024$3,360+3.1%
2023$3,259+2.1%
2022$3,193+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,534
DeedBook 20876, Page 218

Property Sale

Sale
$101,644
DeedBook 5267, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1992