Skip to content

5 Helton Ter

Montville, NJ 07045

Built 1990

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 18, 2005

Property Information

Block76.01
Lot4.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class37
DescriptionABERDEEN
Dwellings1
ZoningAH2
Sq Footage1,674
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
42%
Improvement Value:$183,700
58%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458+2.2%
2024$8,280+3.1%
2023$8,028+2.1%
2022$7,866+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6281, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1990