Skip to content

47 Foremost Mt Rd

Montville, NJ 07045

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block82.2
Lot55
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF G2 B
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage3,111
Acreage2.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,000
57%
Improvement Value:$227,200
43%
Total Assessment$528,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,098+2.1%
2024$13,802+3.1%
2023$13,385+2.1%
2022$13,115+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967