Skip to content

51 Flanders RdBudd Lake, NJ 07828

Built 1938

Last Sale Price
$153,450
Last Sale Date
Sep 15, 1997

Property Information

Block3914
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMount Olive Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,900
48%
Improvement Value:$109,600
52%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,406+6.0%
2024$6,985-2.1%
2023$7,136+1.4%
2022$7,040+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$153,450
DeedBook 4635, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3317, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1938