Skip to content

191 Route 206Flanders, NJ 07836

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$1,677,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block5401
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMount Olive Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class---
DescriptionPROF BLDG
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage12,130
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
30%
Improvement Value:$903,900
70%
Total Assessment$1,283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,460+6.2%
2024$40,931-2.2%
2023$41,855+1.4%
2022$41,277+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,677,000
Sq Ft12,130DeedBook 24576, Page 955Recorded3/13/2023

Property Sale

SaleMulti
$1,610,000
DeedBook 6522, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$433,097
DeedBook 5140, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$463,469
DeedBook 4406, Page 267