Skip to content

28 George StDover, NJ 07801

Built 1930

Last Sale Price
$294,800
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block10302
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,232
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,100
54%
Improvement Value:$170,400
46%
Total Assessment$368,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+4.3%
2024$8,318+7.2%
2023$7,759+2.0%
2022$7,605+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$294,800

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 23533, Page 534Recorded5/8/2019

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 4062, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1930