Skip to content

8 Mt Prospect AveDover, NJ 07801

Built 1920

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 12, 2006

Property Information

Block10306
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,567
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,300
48%
Improvement Value:$227,700
52%
Total Assessment$438,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,359+4.1%
2024$9,955+6.1%
2023$9,382+2.0%
2022$9,202+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6540, Page 198

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5649, Page 225

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5028, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1920