Skip to content

57 Sunny Hill RdDover, NJ 07801

Built 2002

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
May 29, 2002

Property Information

Block10402
Lot71.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR13
Sq Footage2,920
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,300
33%
Improvement Value:$459,400
67%
Total Assessment$685,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,379+3.9%
2024$15,762+0.9%
2023$15,618+1.1%
2022$15,447+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook 5676, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 2002