Skip to content

48 Sunny Hill RdDover, NJ 07801

Built 2002

Last Sale Price
$467,580
Last Sale Date
Jul 10, 2002

Property Information

Block10402
Lot71.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR13
Sq Footage2,959
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,800
34%
Improvement Value:$421,100
66%
Total Assessment$637,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,228+3.8%
2024$14,671+1.0%
2023$14,531+1.1%
2022$14,370+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$467,580
DeedBook 5658, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 2002