Skip to content

439 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 2000

Last Sale Price
$304,900
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block10501
Lot154.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,643
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
34%
Improvement Value:$431,500
66%
Total Assessment$652,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,694+3.6%
2024$15,143+1.7%
2023$14,897+9.1%
2022$13,654-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$304,900
DeedBook 5262, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 2000