Skip to content

433 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 2001

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 29, 2003

Property Information

Block10501
Lot154.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,154
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,100
36%
Improvement Value:$383,000
64%
Total Assessment$595,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,305+3.6%
2024$13,802+0.9%
2023$13,685+3.7%
2022$13,202-2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 5858, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 2001