Skip to content

426 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 2000

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Feb 14, 2000

Property Information

Block10501
Lot154.08
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,972
Acreage1.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
33%
Improvement Value:$492,300
67%
Total Assessment$732,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,576+3.6%
2024$16,964+1.6%
2023$16,702+3.2%
2022$16,177-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 5142, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 2000