Skip to content

432 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 2000

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block10501
Lot154.11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,696
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,700
34%
Improvement Value:$460,800
66%
Total Assessment$694,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,687+5.8%
2024$15,765+1.6%
2023$15,515+3.4%
2022$15,000-2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,696DeedBook 23213, Page 1684Recorded9/27/2017

Property Sale

Sale
$304,900
DeedBook 5251, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 2000