Skip to content

436 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 2000

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Sep 7, 2000

Property Information

Block10501
Lot154.13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,990
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
29%
Improvement Value:$548,700
71%
Total Assessment$770,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,556+3.6%
2024$17,917+1.6%
2023$17,632+4.1%
2022$16,938-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 5249, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 2000