Skip to content

474 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block10503
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,752
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,200
62%
Improvement Value:$156,200
38%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,156+4.0%
2024$9,767+10.3%
2023$8,857+1.7%
2022$8,705+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,752DeedBook 24232, Page 1123Recorded10/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961