Skip to content

127 Highview TerDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block10504
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,497
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,400
52%
Improvement Value:$233,000
48%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,661+3.9%
2024$11,223+17.0%
2023$9,590+1.7%
2022$9,429+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft1,497DeedBook 24136, Page 213Recorded5/21/2021

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,497DeedBook 22664, Page 422Recorded2/18/2015

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 5947, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1961