Skip to content

524 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 1959

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block10504
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,575
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,400
55%
Improvement Value:$203,000
45%
Total Assessment$453,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,087+3.9%
2024$10,667+6.7%
2023$9,993+1.7%
2022$9,821+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 23808, Page 86Recorded7/2/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 21606, Page 1545

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4397, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1959