Skip to content

559 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 1958

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 21, 2013

Property Information

Block10505
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,372
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,400
60%
Improvement Value:$169,200
40%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,164+4.0%
2024$9,772+7.3%
2023$9,110+1.7%
2022$8,961+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 22330, Page 983

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 21133, Page 1826

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4897, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1958