Skip to content

252 Perry StDover, NJ 07801

Built 1956

Last Sale Price
$173,500
Last Sale Date
Aug 16, 1993

Property Information

Block10506
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,512
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,600
55%
Improvement Value:$199,300
45%
Total Assessment$439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,607+3.9%
2024$10,207+6.7%
2023$9,570+1.7%
2022$9,409+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 3825, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1956