Skip to content

34 Struble LnDover, NJ 07801

Built 2003

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block10603
Lot16.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,612
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,100
37%
Improvement Value:$433,400
63%
Total Assessment$687,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,433+2.8%
2024$15,991+4.3%
2023$15,331+1.5%
2022$15,103+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,612DeedBook 24200, Page 420Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$488,922
DeedBook 6001, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 2003