Skip to content

132 Elm StDover, NJ 07801

Built 1956

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block10608
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,196
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,400
58%
Improvement Value:$163,900
42%
Total Assessment$391,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,125+3.9%
2024$8,780+5.4%
2023$8,332+6.4%
2022$7,830+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,196DeedBook 24358, Page 1923Recorded3/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1956