Skip to content

24 Titus StDover, NJ 07801

Built 1960

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 13, 2019

Property Information

Block10611
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings2
ZoningR-13
Sq Footage1,646
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,100
46%
Improvement Value:$265,400
54%
Total Assessment$491,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,548+3.8%
2024$11,123+4.5%
2023$10,640+5.5%
2022$10,086+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 23500, Page 1514Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 22475, Page 977Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$404,000
DeedBook 20673, Page 239

Property Sale

Sale
$241,200
DeedBook 5395, Page 135

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4680, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1960