Skip to content

31 Conger StDover, NJ 07801

Built 1953

Last Sale Price
$129,998
Last Sale Date
Oct 1, 1998

Property Information

Block10612
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,600
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,600
53%
Improvement Value:$194,200
47%
Total Assessment$410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,615+3.8%
2024$9,260+5.0%
2023$8,821+6.0%
2022$8,321+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$129,998
DeedBook 4857, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1953