Skip to content

125 Elm StDover, NJ 07801

Built 1955

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Aug 11, 2014

Property Information

Block10703
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,328
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,800
59%
Improvement Value:$155,900
41%
Total Assessment$381,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,889+3.9%
2024$8,552+5.5%
2023$8,102+6.6%
2022$7,603+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 22578, Page 242Recorded8/18/2014

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 20547, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1955