Skip to content

238 Mt Hope AveDover, NJ 07801

Built 2008

Last Sale Price
$549,900
Last Sale Date
Oct 17, 2021

Property Information

Block10708
Lot50.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,326
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
27%
Improvement Value:$404,200
73%
Total Assessment$552,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,215+2.3%
2024$12,915+5.4%
2023$12,254+3.8%
2022$11,810+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$549,900
Sq Ft2,326DeedBook 24303, Page 1807Recorded12/29/2021

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 21411, Page 1936

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 20952, Page 480