Skip to content

225 Mt Hope AveDover, NJ 07801

Built 1980

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 3, 2015

Property Information

Block10715
Lot13.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,904
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,900
37%
Improvement Value:$248,200
63%
Total Assessment$395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,415+3.9%
2024$9,066+0.9%
2023$8,988+4.2%
2022$8,625+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 22821, Page 144Recorded11/30/2015

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 21516, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1980