Skip to content

13 Blakely AveDover, NJ 07801

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2012

Property Information

Block10717
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,158
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
57%
Improvement Value:$129,000
43%
Total Assessment$299,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+4.2%
2024$6,780+0.6%
2023$6,737+5.4%
2022$6,392+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 6318, Page 253

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5960, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1950