Skip to content

1 Glenview CtDover, NJ 07801

Built 1977

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 2, 2003

Property Information

Block10801
Lot29.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,439
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,300
40%
Improvement Value:$345,900
60%
Total Assessment$578,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,679+3.1%
2024$13,262+2.2%
2023$12,973+2.1%
2022$12,711+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5845, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1977