Skip to content

194 Mt Pleasant AveDover, NJ 07801

Built 1991

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 1, 1996

Property Information

Block10801
Lot34.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,281
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
36%
Improvement Value:$299,700
64%
Total Assessment$468,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,374+2.8%
2024$11,063-0.4%
2023$11,102+2.0%
2022$10,890+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4402, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1991