Skip to content

6 Pine Hill CtDover, NJ 07801

Built 2007

Last Sale Price
$805,899
Last Sale Date
May 1, 2008

Property Information

Block10802
Lot36.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,475
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,700
34%
Improvement Value:$547,400
66%
Total Assessment$826,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,922+3.4%
2024$20,231+0.7%
2023$20,099+1.9%
2022$19,725-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$805,899
DeedBook 21081, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 2007