Skip to content

123 Mountain RdRockaway, NJ 07866

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block10802
Lot36.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,048
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,800
31%
Improvement Value:$643,000
69%
Total Assessment$929,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,812+7.7%
2024$20,252+1.5%
2023$19,951+1.9%
2022$19,580-2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$605,500
DeedBook 22165, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 2011