Skip to content

106 Jefferson AveDover, NJ 07801

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block10905
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,544
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,600
41%
Improvement Value:$243,400
59%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+4.7%
2024$9,330+5.0%
2023$8,888+3.0%
2022$8,628+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966