Skip to content

363 Mt Hope AveRockaway, NJ 07866

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$8,500,000
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block11001
Lot11.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description1S
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage6.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,758,800
32%
Improvement Value:$12,241,200
68%
Total Assessment$18,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$461,520-7.2%
2024$497,471-12.1%
2023$566,175-0.1%
2022$566,774+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$8,500,000
DeedBook 6321, Page 154