Skip to content

317 Mt Hope Ave & Rt 80Dover, NJ 07801

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$9,000,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block11001
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description2SS
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage9.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,753,200
40%
Improvement Value:$7,265,800
60%
Total Assessment$12,019,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$392,292-2.3%
2024$401,472-7.5%
2023$434,214-0.1%
2022$434,673-0.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$9,000,000
DeedBook 24928, Page 1361Recorded6/6/2025

Property Sale

Sale
$9,963,205
DeedBook 20649, Page 984