Skip to content

8 Brotherton AveRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block11005
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class35
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,626
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
46%
Improvement Value:$232,900
54%
Total Assessment$432,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,056+4.2%
2024$9,651+1.3%
2023$9,524+2.8%
2022$9,262+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6541, Page 237

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5040, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1997