Skip to content

21 Heritage WayRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Apr 26, 2013

Property Information

Block11010
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class35
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,552
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
46%
Improvement Value:$234,800
54%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,969+4.2%
2024$9,567+1.4%
2023$9,436+2.8%
2022$9,179+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 22332, Page 1843

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5371, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 4041, Page 6