Skip to content

16 Fox Hunt DrRockaway, NJ 07866

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block11011
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class35
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,565
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
43%
Improvement Value:$265,000
57%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,623+4.0%
2024$10,213+5.2%
2023$9,709+8.2%
2022$8,975+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,565DeedBook 24935, Page 58Recorded6/18/2025

Property Built

Built

Year Built: 1997