Skip to content

26 Patriot Crossing CtRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$227,900
Last Sale Date
Apr 1, 1999

Property Information

Block11012
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,565
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
44%
Improvement Value:$254,500
56%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,353+4.2%
2024$9,940+5.6%
2023$9,414+8.4%
2022$8,682+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$227,900
DeedBook 4953, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 4297, Page 277

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3947, Page 333