Skip to content

2 Patriot Crossing CtRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block11012
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class35
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,644
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
43%
Improvement Value:$266,000
57%
Total Assessment$466,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,623+4.2%
2024$10,199+3.9%
2023$9,817-0.1%
2022$9,830+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 23305, Page 289Recorded3/2/2018

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5974, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1997