Skip to content

19 Independence WayRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 22, 2023

Property Information

Block11014
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class35
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,644
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
43%
Improvement Value:$262,400
57%
Total Assessment$462,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,600+4.2%
2024$10,176+3.9%
2023$9,797-0.1%
2022$9,807+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,644DeedBook 24572, Page 1117Recorded3/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 4561, Page 1