Skip to content

45 Kings RdRockaway, NJ 07866

Built 1976

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block11111
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,162
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,100
37%
Improvement Value:$421,400
63%
Total Assessment$671,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,733+13.7%
2024$13,839+5.3%
2023$13,148+1.9%
2022$12,901+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,162DeedBook 24612, Page 1561Recorded6/13/2023

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 4604, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1976