Skip to content

123 Mt Pleasant AveRockaway, NJ 07866

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block11115
Lot36
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,264
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,500
48%
Improvement Value:$202,500
52%
Total Assessment$389,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+2.8%
2024$8,958+1.4%
2023$8,838+1.8%
2022$8,679+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 23294, Page 781Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 22538, Page 1342Recorded6/2/2014

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 5791, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1959