Skip to content

8 Skyview DrRockaway, NJ 07866

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$952,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block11115
Lot43.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,326
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,500
32%
Improvement Value:$458,200
68%
Total Assessment$669,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,984+4.2%
2024$15,337+8.3%
2023$14,167+2.0%
2022$13,892-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$952,000
Sq Ft2,326DeedBook 24912, Page 131Recorded5/2/2025

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft2,326DeedBook 24541, Page 1418Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 4494, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1996