Skip to content

3 Skyview DrRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Jun 19, 2006

Property Information

Block11115
Lot43.09
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,584
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,400
27%
Improvement Value:$634,100
73%
Total Assessment$866,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,733+7.0%
2024$19,368+3.7%
2023$18,674+2.0%
2022$18,307-2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$845,000
DeedBook 20555, Page 1610

Property Sale

Sale
$408,158
DeedBook 4617, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1997