Skip to content

20 Crown PlRockaway, NJ 07866

Built 2000

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Sep 7, 2001

Property Information

Block11115
Lot43.13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,720
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
29%
Improvement Value:$586,400
71%
Total Assessment$824,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,663+7.1%
2024$18,360+3.6%
2023$17,726+1.0%
2022$17,543-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900
DeedBook 5481, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4758, Page 55